8 czerwca 2016 Udostępnij

Czy wiesz, skąd pochodzą kwiaty importowane do Polski?

Kwiaty kupujemy najczęściej w okresie kwietnia czy marca, ponieważ to będzie oznaka wiosny. Szczególnie w okresie dnia Kobiet kwiaty sprzedają się wyjątkowo. Mamy piękne, kolorowe kwiaty, które będzie można sobie kupić, by stworzyć sobie wiosnę w swoim domu.

W ciągu ostatnich 50 lat wartość rynku kwiatów ciętych znacząco urosła z kilku do kilkudziesięciu miliardów. Do tego mamy obecnie bardzo wiele ciekawych propozycji kwiatów egzotycznych niezależnie od pory roku. Tak naprawdę jednak trzeba się zastanowić czym są świeże kwiaty i co pod takim pojęciem będzie się znajdować. To ważna sprawa, ponieważ tak naprawdę te świeże kwiaty mają dość długą wędrówkę za sobą zanim będą mogły do nas trafić.

Najczęściej jest to kilka, nawet kilkanaście dni, gdy swoją podróż kwiaty rozpoczynają w dalekich krajach Afryki czy Ameryki Południowej. Na początku już w tych krajkach właśnie po ścięciu kwiaty będą musiały poleżeć około dwa dni w chłodniach już na tym miejscu. Dopiero potem mogą ruszyć w podróż, która doprowadzi do ich zaprezentowania na jednej z holenderskich giełd. Nim trafią one tam do sprzedaży może minąć już kilka dni. Potem dopiero na giełdzie w ramach jednej z aukcji będzie dochodziło do sprzedaży kwiatów i hurtownik będzie mógł organizować dla nich transport do kraju, gdzie będą sprzedawane.

kwiaty z dalekich plantacji Tam dopiero trafią na giełdy krajowe i będą mogli kupować swoje wyjątkowe kwiaty. Dlatego nim pojawią się w kwiaciarniach i my będziemy je kupować minie sporo czasu. Te świeże kwiaty mogą mieć za sobą naprawdę długie podróże i kilka różnych środków transportu za sobą. W tym okresie więc mogą wiele przejść, ale my nadal będziemy je kupować w swojej ulubionej kwiaciarni właśnie jako kwiaty cięte świeże.

Taka długa podróż jest jednak koniecznością, ponieważ na dalekich plantacjach kwiaty można uprawiać zdecydowanie taniej i to oczywiście ma duże znaczenie dla wielu osób, które będą kwiaty kupować i będą patrzeć na to jaka cena będzie oferowana. Zawsze jednak sami możemy sprawdzić jak kwiaty będą wyglądać czy rzeczywiście można je potraktować jako świeże.