23 maja 2016 Udostępnij

Kupujemy tulipany z Holandii – gdzie i kiedy je oglądać?

Okres kwitnienia tulipanów przypada na czas od końca marca do początku mają. Najlepiej jest nie oglądać w połowie kwietnia. Zrobimy to w jednym z trzech głównych regionów florystycznych Holandii: Bollenstreek, w Noordoostpolder w prowincji Flevoland lub w Kop van Noord-Holland niedaleko Schagen.

Najważniejszym regionem jest Bollenstreek. Przyległy jest on bezpośrednio do znanego na całym świecie ogrodu botanicznego Keukenhof, w którym prezentowana jest największa różnorodność tulipanów w całej Holandii. Na przełomie kwietnia i maja odbywa się tam festiwal bloemencorso, w czasie którego ulicami okolicznych miast przechodzą wielkie parady z platformami zbudowanymi z kwiatów. Keukenhof może nie każdemu odpowiadać, ponieważ jest zawsze bardzo zatłoczony.

Kilka kilometrów od niego znajduje się ogród botaniczny Hortus Bulborum, największy bank genetyczny kwiatów na świecie. Położony jest na skraju wsi Limmen na południe od Alkmaar i można do niego spokojnie dojechać prywatnym lub wypożyczonym samochodem. Znajduje się tam ponad 4.000 różnych tulipanów, narcyzów i hiacyntów, które straciły uznanie rynku i nie handluje się już nimi masowo. Wstęp do niego to tylko 1/5 kosztu wstępu do Keukenhof. Prowincja Flevoland skupia się na produkcji tulipanów i jest to obszar właśnie typowo produkcyjny. Najważniejszą jego częścią jest Północny Polder, gdzie znajdują się największe w kraju pola kwiatowe.

miejsca występowania tulipanów Na turystów nastawia się w zdecydowanie mniejszym stopniu, co nie oznacza jednak, że jest na nich nieprzygotowany. Ostatni z regionów, Kop van Noord-Holland, rozciąga się na północy kraju pomiędzy miasteczkami Breezand, Anna Paulowna i Julianadorp. Jego główną zaletą jest to, że pola uprawne zbudowane zostały na terenach zabranych morzu, dzięki czemu warunki do uprawy tulipanów są tutaj lepsze niż gdziekolwiek na świecie i można podziwiać najlepsze z najlepszych roślin. Bardzo podobnie wygląda to także w Zeelandii, gdzie pola tulipanowe ciągną się długimi pasami równo z brzegiem morza, które znajduje się ponad poziomem gruntów.