20 maja 2016 Udostępnij

Krótka opowieść o historii tulipana w Holandii.

Tulipany przywędrowały do Holandii z Azji i w krótkim czasie zachwyciły mieszkańców tego kraju. Najwcześniejsze wzmianki o hodowli tulipanów pochodzą z terenów w okolicach Kazachstanu i Afganistanu, natomiast Turcy zajęli się jego uprawą w czasie rozkwitu cesarstwa otomańskiego.

Dzięki rozwojowi handlu na terenie całej Europy i Azji Bliskowschodniej cebulki tulipanów trafiły poprzez port w Antwerpii do większości krajów europejskich i stały się jednym z najmodniejszych w tym czasie gatunków kwiatów. Prym w zachwycie nad tulipanami wiodła Holandia. W XVII wieku w tym kraju cebulki najrzadszych odmian osiągały ceny domów w Amsterdamie, a ich wartość mierzona była według ich wagi w złocie. W 1623 roku za jedną cebulkę tulipana, bardzo wyjątkowej odmiany zapłacono około 140 tysięcy dolarów przeliczając na dzisiejszą wartość ówczesnej waluty holenderskiej.

Takie ceny świadczą tylko o szaleńczej modzie i popycie na tulipany jakie zapanowały w tym okresie. Wielu ludzi porzucało wcześniejsze zajęcia i zaczynało hodować tulipany, co okazywało się bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Tak naprawdę zajmowano się hodowla cebulek, zwanych bollenteelt, z których wyrastały tulipany, a im rzadszy i bardziej niespotykany okaz się urodził, tym jego cena była wyższa. Największe połacie terenu na którym zajmowano się uprawą tulipanów, znajdowały się w okolicach Harlemu, gdzie przez wiele lat skupiała się cała uprawa tulipanów. W XIX wieku także w innych miejscach w Holandii zaczęto uprawę tulipanów na większą skalę.

słynna odmiana tulipana Najsłynniejszą w historii odmianą tulipana była „ Semper Augustus”, jednak nie przetrwała ona do naszych czasów. Przez wieki hodowano tulipany nie zdając sobie sprawy, że piękne kolory i niepowtarzalne kształty to wynik choroby którą zostały zarażone tulipany. Był to bardzo groźny wirus, który jest niebezpieczny także dla innych roślin takich jak buraki, ogórki, tytoń i wiele innych. Obecnie, od 1960 roku kiedy odkryto tą przypadłość tulipanów, jest zakaz hodowli zakażonych wirusem mozaikowatym tulipanów czy innych roślin, co jest starannie kontrolowane przez służby państwowe.