16 maja 2016 Udostępnij

Keukenhof - zaproszenie do holenderskiego parku tulipanów

Gdy w kwietniu planujemy odwiedzenie Holandii, obowiązkowo powinniśmy zobaczyć Keukenhof – ogrody tulipanów znane na całym świecie. Atrakcji, jakie czekają tu na turystów jest naprawdę wiele i już pod koniec marca można cieszyć się niezwykłością tego miejsca.

Same ogrody znajdują się na terenie dawnych terenów łowieckich należących do Jakobiny Bawarskiej, której zamek znajdował się w pobliskim mieście Sassenheim. Do ogrodów zaliczamy również położony w ich pobliżu bukowy las oraz imponujący pałac Keukenhof wybudowany tu jeszcze w siedemnastym wieku. Znalezienie pałacu i lasu nie powinno być przy tym skomplikowane, wystarczy bowiem opuścić teren ogrodów i przejść na drugą stronę drogi.

Park otwarty jest przez dwa miesiące, a choć wydaje się to dość krótkim okresem, w ogrodach pojawia się wówczas nawet milion turystów pochodzących z całego świata. Wszystkich zwabia możliwość podziwiania ponad siedmiu milionów kwiatów, które nie tylko pięknie kwitną, ale i zachwycająco pachną. Keukenhof to również przestrzeń wymarzona dla fotografów, morze kwiatów o bajkowych kształtach i kolorach jest bowiem idealnym tłem dla zdjęć.

okres działania ogrodów tulipanowych Co ciekawe, w roku 2012 ogrody Keukenhof stały się szczególnie bliskie Polakom, nasz kraj i Chopin stali się bowiem tematem przewodnim wykonanych z kwiatów gobelinów. W ogrodzie, do którego w 2016 roku dorośli mogli wejść płacąc 16 euro, a dzieci w wieku od lat 4 do 11 – 8 euro, jest co podziwiać już od początku marca. Pierwsze zakwitają tu krokusy, potem przychodzi czas na hiacynty i narcyzy, aby pod koniec kwietnia turyści mogli zachwycić się morzem kwitnących tulipanów.

W parku zawsze jest zresztą co oglądać, a na atrakcje można liczyć nawet, jeśli warunki atmosferyczne zdają się nie sprzyjać turystom. Warta wzmianki jest między innymi unikatowa ekspozycja tulipanów w ich najbardziej nietypowych gatunkach, formach oraz kolorach. Ogrody czekają na turystów począwszy od końca marca aż do połowy maja, choć najlepiej pojawić się w nich w połowie kwietnia, gdy trakcji jest najwięcej.