20 czerwca 2016 Udostępnij

Cebulka tulipana wystarczy na kupno domu?

dom wśród tulipanówW czasach, gdy Holandię opanowała największa gorączka tulipanowa dochodziło do sytuacji, kiedy kupowano tulipany, które jeszcze nie zostały posadzone. Największe tego typu transakcje były przeprowadzone w 1635 roku, kiedy to powstał pierwszy na świecie rynek forward na tulipany.

Tutaj dochodziło do kupowania tulipanów z określonym terminem realizacji zamówienia oraz z określonym terminem odbioru i cenami. Podstawą tutaj stały się papierowe certyfikaty gwarancji dostaw, a towar stal się zupełnie abstrakcyjnym przedmiotem handlu. Według zachowanych informacji w księgach handlowych, jeden towar w taki sposób zmieniał właściciela nawet kilka razy w ciągu dnia. Niektóre odmiany tulipanów były tak cenne, ze ich wartość sięgała wartości domu.

Najbardziej znana w historii stała się cebulka odmiany Semper Augustus, która została sprzedana w cenie 6000 guldenów holenderskich, co stanowiło niebywałą wartość w tym czasie. Cebulki niektórych odmian tulipanów stały się tak cenne jak niejeden dom nad kanałem w Amsterdamie. W bankach wystarczyło powiedzieć, że jesteśmy w posiadaniu niezwykle rzadkiej odmiany tulipana i można było otrzymać wysoki kredyt. To stwarzało sytuacje bezprecedensowe na rynku i stało się to bardzo niebezpieczne dla gospodarki holenderskiej.

wiatrak wśród tulipanówWielki krach tej w tej sytuacji nastąpił w krótkim czasie, bo już w 1637 roku. Na aukcji tulipanowej kilka sztuk nie znalazło chętnych do kupna, co spowodowało gigantyczne następstwa finansowe. W dosłownie kilka dni cały rynek się załamał i znikł, a po tym wydarzeniu wiele osób straciło swoje majątki i oszczędności. Po tym czasie Holandia długo nie mogła otrząsnąć się ze strat i osiągnąć stabilizacji rynkowej.

Do dziś nie jest łatwo wytłumaczyć, skąd wzięła się ta tulipanowa ekonomia i dlaczego ludzie na podstawie cebulek roślin chcieli stworzyć nowe prawa rynku. Ciężko zrozumieć, dlaczego ludzie płacili horrendalne kwoty za zwykle kwiaty, skąd wzięła się tulipanomania, chyba tylko tym, że w w tym czasie Europa była pochłonięta poszukiwaniem ciekawych roślin i kwiatów, a tulipany pojawiły się w idealnym momencie.